Sändningsschema

Fredagen 3 maj – söndagen 19 maj

Fredag 3 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Frankrike-Slovakien, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentator: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Tjeckien-Vitryssland, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Finland-Tyskland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Sverige-Schweiz, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Lördag 4 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

11.10 Sändningsstart
11.15 USA-Österrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

12.10 Sändningsstart
12.15 Norge-Slovenien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog

TV4 och TV4 Play

15.00 Sändningsstart
15.15 Ryssland-Lettland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport och TV4 Play

16.10 Sändningsstart
16.15 Kanada-Danmark, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund

TV4 Sport och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Finland-Slovakien, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Tjeckien-Sverige, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Söndag 5 maj

C More Hockey och TV4 Play

11.10 Sändningsstart
11.15 Frankrike-Österrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

12.10 Sändningsstart
12.15 Vitryssland-Slovenien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog

TV4 Sport och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Tyskland-Ryssland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Suzanne Sjögren
16.15 Schweiz-Kanada, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Lettland-USA, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Suzanne Sjögren
20.15 Norge-Danmark, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

Måndag 6 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play Premium

15.10 Sändningsstart
15.15 Tyskland-Slovakien, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Schweiz-Tjeckien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Finland-Frankrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Sverige-Vitryssland, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Tisdag 7 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Österrike-Lettland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentator: TBA

TV4 Sport och TV4 Play

16.00 VM-studio med Suzanne Sjögren
16.15 Slovenien-Danmark, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Ryssland-USA, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport och TV4 Play

20.10 Sändningsstart
20.15 Kanada-Norge, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

Onsdag 8 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Österrike-Tyskland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Slovenien-Schweiz, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, TBA

TV4 Sport och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 USA-Finland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Norge-Sverige, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Torsdag 9 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Ryssland-Frankrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Tjeckien-Danmark, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Slovakien-Lettland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Sverige-Kanada, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Fredag 10 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Slovakien-Österrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Suzanne Sjögren
16.15 Slovenien-Tjeckien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 Sport och TV4 Play

19.00 Sändningsstart
19.15 Ryssland-Finland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

20.10 Sändningsstart
20.15 Vitryssland-Kanada, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

Lördag 11 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

11.10 Sändningsstart
11.15 USA-Frankrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: TBA

TV4 och TV4 Play

12.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
12.15 Schweiz-Danmark, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 Sport och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Finland-Österrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentator: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Sverige-Slovenien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

C More Hockey och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Tyskland-Lettland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: TBA

TV4 Sport och TV4 Play

20.10 Sändningsstart
20.15 Norge-Vitryssland, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

Söndag 12 maj

TV4 Sport och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 USA-Tyskland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studion med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Kanada-Tjeckien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 och TV4 Play

19.00 VM-studion med
19.15 Slovakien-Ryssland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport och TV4 Play

20.10 Sändningsstart
20.15 Norge-Schweiz, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

Måndag 13 maj

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Lettland-Frankrike, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport och TV4 Play

16.00 VM-studio med
16.15 Danmark-Vitryssland, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Österrike-Ryssland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: TBA

C More Hockey och TV4 Play

20.10 Sändningsstart
20.15 Kanada-Slovenien, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

Tisdag 14 maj

TV4 och TV4 Play

11.00 VM-studio med Suzanne Sjögren
11.15 Slovakien-USA, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

12.10 Sändningsstart
12.15 Vitryssland-Schweiz, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Robert Perlskog, TBA

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

15.10 Sändningsstart
15.15 Frankrike-Tyskland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentator: TBA

TV4 och TV4 Play

16.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.15 Tjeckien-Norge, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Johan Edlund, Leif Boork

TV4 Sport Xtra och TV4 Play

19.10 Sändningsstart
19.15 Lettland-Finland, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Danmark-Sverige, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Torsdag 16 maj

TV4 och TV4 Play

11.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
12.00 Kvartsfinal 1, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

14.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
14.45 Kvartsfinal 2, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

TV4 och TV4 Play

17.15 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
17.30 Kvartsfinal 3, Grupp HEL
Arena: Hartwall, Helsingfors
Kommentatorer: Åke Unger, Arto Blomsten

TV4 och TV4 Play

20.00 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.15 Kvartsfinal 4, Grupp STH
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Lördag 18 maj

TV4 och TV4 Play

14.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
15.00 Semifinal 1
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

TV4 och TV4 Play

18.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
19.00 Semifinal 2
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Söndag 19 maj

TV4 och TV4 Play

15.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
16.00 Bronsmatch
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

TV4 och TV4 Play

19.30 VM-studio med Peter Jihde, expert: Niklas Wikegård
20.30 FINAL
Arena: Globen, Stockholm
Kommentatorer: Lasse Granqvist, Leif Boork

Med reservation för eventuella ändringar.

För ytterligare information, kontakta:

Martin Nersing
Pressansvarig sporten, TV4-Gruppen
Mobil: 0768-98 85 38
E-post: martin.nersing@tv4.se